| Next Post »

Naprogramovaná životnost novodobých zařízení:

Výrobci elektroniky už dlouho čelí spekulacím, že záměrně snižují životnost svých produktů (velmi zajímavý článek na webových stránkách České televize) – doporučuji si ho přečíst: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/302088-za-kazitka-v-elektronice-bude-ve-francii-vezeni/

Záměrně uváděné nepravdivé technické parametry (evidentní podvod):

Někteří dodavatelé audiozařízení dokáží z běžných středových (širokopásmových) reproduktorů 4 Ohm/5W pouhým přelepením původních (správných) technických údajů výrobce (v tomto případě viz foto níže 4 ohm/5W) vlastním samolepícím štítkem „vyrobit reproduktor“ s parametry 8 Ohm/80W. Tyto reproduktory prodávala firma First Austria jako reproduktory do auta. Určitě si dokážete představit, jak umí takovéto reproduktory ozvučit interier vozu.

First Austria text reproduktory

Imitace výškových kalotových reproduktorů v zahraničních reprosoustavách:

Na níže uvedených fotografiích uvidíte jak vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách „značky“ Superior
LS-190 prodávaných v Kauflandu za 1999,- Kč. Jedná se o klasický výškový reproduktorek s papírovou membránou, který kryje plastová mřížka.
Reproduktorek je samozřejmě asijský brak s maloobchodní cenou v ČR cca 15 Kč (bez krytky).

A takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách značky Pioneer, model S-H240 (cca 4.500,- Kč za pár), Pioneer S-V240 (5.0 set za cca 7.000,- Kč). Jde o piezoelektrický měnič, který znáte jako „pípák“ v digitálních hodinkách z asijské tržnice. Ten opět kryje plastová mřížka imitující vzhled kalotového reproduktoru. Obdobný piezoelektrický měnič lze v české maloobchodní síti pořídit bez krytky za 5 Kč. Ne pět na stole v českých, ale slovy PĚT KORUN ČESKÝCH!

Ze strany obchodního řetězce Kaufland se pravděpodobně nejedná o právně napadnutelné klamání spotřebitele, protože u výrobku není nikde uvedeno konstrukční provedení jednotlivých měničů. Imitaci kalotového reproduktoru lze snadno obhájit snahou výrobce o esteticky „hodnotné“ provedení výrobku a tedy přínos pro zákazníka.Obdobně například motorističtí novináři stále dokola píší a mluví o „hodnotných“ materiálech v interiérech automobilů (zejména u Über značek), přestože jde o umělohmotnou kůži, umělohmotný chrom, umělohmotný hliník a umělohmotné dřevo. A zákazníci to nejen akceptují, ale dokonce tomu snad i opravdu věří!“Okrasa“ v podobě plastové krytky u reprosoustav Superior bohužel pohltí většinu zvuku vyzářeného membránou, protože kryje celou plochu membrány. Čtveřice otvorů v krytce je umístěná nad vrchlíkem (kopulkou) uprostřed membrány.Ze strany firmy Pioneer se podle mého názoru jedná o prokazatelné klamání zákazníků. Na webu výrobce je jako typ výškového reproduktoru uveden Dome Tweeter.

Tento výraz se používá pro kalotový reproduktor: http://en.wikipedia.org/wiki/Tweeter

V českém překladu je v rozporu s originálem uvedeno kuželový reproduktor, což je nevhodný překlad anglického výrazu Cone Tweeter – výškový reproduktor s membránou kuželového tvaru – tedy reproduktor s „klasickou“ membránou jako například Tesla ARV 161. Uvedené údaje jsou i přes vzájemný rozpor nepravdivé oba dva, protože skutečně použitý výškový reproduktor je piezoelektrický. Rozhodně není ani kalotový, ani nemá „klasickou“ membránu.Doplním, že piezoelektrické měniče u obou reprosoustav Pioneer „odešly“, a to „překvapivě“ po uplynutí záruční doby.Další příklad – Yamaha RX-V363 alias HTR-6130:
Dle servisního manuálu je pro přední pár reprosoustav použit dvoukanálový integrovaný obvod Sanyo STK433-130-E. Ten má dle katalogu při maximálním napájecím napětí maximální výkon 2 x 100W při zkreslení 0.4%. Doporučené napájecí napětí je o třetinu nižší, při něm je (pokud se nemýlím) reálný výkon zhruba poloviční.
Pro zadní pár reprosoustav a centrální reprosoustavu je použit tříkanálový integrovaný obvod Sanyo STK433-330-E s katalogovým maximálním výkonem 3 x 15W, při typickém napájecím napětí tedy cca 3 x 7.5W.2 x 50W + 3 x 7.5W … to je dohromadýýýýý … éééééé … 5 x 100W :-)

Vůbec se neodvažuji odhadnout velkoobchodní cenu jednoho takového integrovaného obvodu. Maloobchodní koncová je necelých 6 USD.

 

Pro srovnání – takto vypadá skutečný kalotový reproduktor Tesla ARV 3604:
Tesla ARV 3604 -
Tesla ARV 3604 -
Pro Angelicaaudio Pavel alias Kozousch

Comments are closed.

  • Angelicaaudio 2013
  • Angelicaaudio 2013
  • Levný servis a pomoc s PC
  • Angelicaaudio 2013