Potřebujete poradit s výběrem vhodných audiozařízení? Vybrat vhodné audio není zase tak úplně jednoduchá záležitost. Parametry uvedené v manuálu či nabídce u jednotlivých zařízení sice vypadají „technicky a odborně“, obsahují údaje o wattech (často v hodnotách blížících se téměř současnému letopočtu), údaje o zkreslení (připomínající přesnost atomových hodin) atd… atd… Ale bohužel to nejpodstatnější – JAK DANÉ ZAŘÍZENÍ BUDE SKUTEČNĚ „HRÁT“ z nich nevyčtete. A to nezmiňuji skutečnost, že i „světové firmy“ jako Yamaha atd.. si dovolí klamat spotřebitele zkreslenými údaji (konkrétně Yamaha uvádí pro zákazníky u svého modelu RX-V363 alias HTR-6130 výstupní výkon 5x100W, ovšem realita je jaksi někde jinde: Dle servisního manuálu je pro přední pár reprosoustav použit dvoukanálový integrovaný obvod Sanyo STK433-130-E. Ten má dle katalogu při maximálním napájecím napětí maximální výkon 2 x 100W při zkreslení 0.4%. Doporučené napájecí napětí je o třetinu nižší, při něm je  reálný výkon zhruba poloviční. Pro zadní pár reprosoustav a centrální reprosoustavu je použit tříkanálový integrovaný obvod Sanyo STK433-330-E s katalogovým maximálním výkonem 3 x 15W, při typickém napájecím napětí tedy cca 3 x 7.5W.)

Další velmi výrazné faktory ovlivňující výsledný zvukový projev jsou například:

- výběr vhodného typu reprosoustav (opět platí to co bylo uvedeno výše u zesilovačů… to že výrobce uvedl nějaký kmitočtový rozsah vůbec neznamená, že bude zvuk příjemný a poslouchatelný)

- zvukový projev reprosoustav se velmi liší dle použitého zesilovače (od slušného zvukového projevu až případně po neposlouchatelný)

- zdroj signálu… například CD přehrávač atd.. (opět velmi výrazné rozdíly v kvalitě)

- umístění reprosoustav atd.. atd.. atd…

Občas je možné získat zajímavé a užitečné informace na specializovaných internetových audiofórech. Problém je však v tom, že kromě odborníků se do diskusí většinou zapojují ti, kteří mají doma dvoje-troje reprosoustavy a čtvrté a páté slyšeli u kamaráda. Pro laika je pak hodně těžké „odfiltrovat balast“ a využít skutečně reálné informace.

Nedělám si „patent na rozum“, určitě existují větší odborníci, kteří detailně rozumí všem „technickým finesám“, ale málokterému z nich prošlo poslechovou místností tisíce reprosoustav, zesilovačů a dalších komponent. Třeba s mými názory nebudete souhlasit, určitě se mohu mýlit…. ale třeba vám z naší případné budoucí diskuse vyplyne něco užitečného…

Pokud tedy máte zájem, tak jsme k dispozici na naší FB stránce…. stačí kliknout LIKE a začít se ptát…. odpovím vám já „Angelica“ nebo některý z mých moderátorů :-)

Naše FB stránka je ZDE

 

 

 

  • Angelicaaudio 2013
  • Angelicaaudio 2013
  • Levný servis a pomoc s PC
  • Angelicaaudio 2013